Yesterday Electric Picnic announced the majority of their stage times, but some people were left wondering where their favourite acts would be playing and at what time. The likes of Bicep and Annie Mac were nowhere to be seen in the stage times. Luckily we have not been left waiting too long to find out the the rest of the set-times for this weekend’s festival.

ELECTRIC ARENA

Friday

  • 11.00-12.00 Bicep (Live)
  • 9.30-10.30 Vince Staples
  • 8.00-9.00 Young Fathers
  • 6.45-7.30 Rejjie Snow

Saturday

  • 12.00-1.30 Interpol
  • 10.00-11.30 Annie Mac
  • 8.30-9.30 Mura Masa
  • 7.00-8.00 Birdy
  • 5.45-6.30 Everything Everything
  • 4.30-5.15 Declan Mckenna
  • 3.15-4.00 Paul Kelly
  • 2.00-2.30 Stephanie Rainey

Sunday

  • 10.50-12.00 Soulwax
  • 9.15-10.15 Father John Misty
  • 7.45-8.45 Band of Horses
  • 6.15-7.15 Michael Kiwanuka
  • 4.45-5.45 Bear’s Den
  • 3.30-4.15 King Kong Company
  • 2.00-3.00 Kila
  • 1.00-1.30 Soulé

COSBY STAGE

Saturday

  • 11.00-12.00 Perfume Genius
  • 9.30-10.30 Japandroids
  • 8.00-8.45 Mr Jukes
  • 6.45-7.30 Jagwar Ma
  • 5.15-6.00 All We Are
  • 3.45-4.30 Lewis Capaldi
  • 2.15-3.00 Touts
  • 1.00-1.45 2FM Comp Winner

Sunday

  • 11.00-12.00 Pond
  • 9.15-10.15 Car Seat Headrest
  • 7.30-8.30 Parquet Courts
  • 6.00-6.45 Real Estate
  • 4.30-5.15 The Lemon Twigs
  • 3.15-4.00 Goat Girl
  • 2.00-2.30 Brand New Friend
  • 1.00-1.30 Aaron Lee Tasjan

LITTLE BIG TENT

Saturday

  • 2.00-3.00 Clark
  • 12.15-01.30 Tiga
  • 11.00-11.45 Versatile
  • 9.45-10.30 Le Boom
  • 8.30-9.15 Eden
  • 7.15-8.00 Lyra
  • 6.00-6.45 Talos
  • 4.45-5.15 Wastefellow
  • 3.45-4.15 Nobody’s Heroes
  • 2.30-3.00 Search Party Animal

Sunday

  • 11.20-12.00 J Hus
  • 10.15-10.45 AJ Tracey
  • 8.40-9.40 Kelly Lee Owens
  • 7.15-8.00 Kweku Collins
  • 6.00-6.45 Beoga
  • 4.45-5.30 Alma
  • 3.30-4.15 Margaret Glaspy
  • 2.30-3.00 Kojaque

MINDFIELD

Friday

Leviathan

  • 7.00-9.30 Nick Kelly
  • 5.45-6.45 ChangED
  • 2.00-5.30 Salon du Chat

The Word

  • 23.15-23.50 Mustache
  • 22.30-23.15 Ricotta Rojo
  • 21.45-22.30 Megacone
  • 21.00-21.45 Innate
  • 20.20-21.00 Movment
  • 19.45-20.20 Fallen Lights
  • 19.15-19.45 Bobby and the Blunts
  • 18.00-19.15 Reprisal
  • 17.00-18.00 Poetry and Words

An Puball Gaeilge

  • 21.45-22.30 Aeons
  • 21.00-21.45 Ulchabhán
  • 20.15-21.00 Buíon Pheadar
  • 19.45-20.15 Enda Ó Reilly
  • 19.00-19.45 Árchú
  • 18.20-19.00 Lauren Ní Chathasadaigh
  • 17.45-18.20 Pádraic Jack
  • 17.05-17.45 Círéib

Saturday

Leviathan

  • 20.25-21.30 Faction: Political Debate
  • 19.20-20.20 My Secret Planet
  • 17.50-19.15 Illuminate!
  • 16.45-17.45 Ask the Experts: The Science of Online Dating
  • 15.40-16.40 Amnesty Hour – Repeal the 8th
  • 14.00-15.30 Soundings
  • 12.45-13.45 History Ireland Hedge School
  • 11.00-12.30 Salon du Chat

The Word

  • 11.00-12.00 Rail Theatre
  • 12.00-2.00 The Chill Collective
  • 14.00-15.00 Amusings
  • 15.00-16.00 Cuirt Festival Slam
  • 16.00-17.00 Irish American Writers And Artists New York Literary Salon
  • 17.00-18.00 Storymap
  • 18.00-18.15 Olaf Tyaransen
  • 18.14.18.45 Susan O Neill (Aka Son)
  • 18.45-19.15 Jeffs Man Cave
  • 19.15-20.00 Aine Tyrell & Band
  • 20.00-21.00 Brave Giant
  • 21.00-22.00 Stone And Jezreel
  • 22.00-23.00 Good Man Sheila
  • 23.00- 23.50 Galway Street Club

Theatre Stage

  • 12.30-13.30 Fishamble’s The Humours of Bandon
  • 14.00-15.00 George Bush and the Children
  • 15.30-16.30 Felispeaks – The Me
  • 17.00-18.00 Lewis Kenny’s ObSession
  • 18.30-20.00 A Lust for Life/Pieta House

Science Gallery

  • 12.00-14.30 Coder Dojo
  • 15.00- 15.50 Science Gallery Presents: Ignite: Cabaret of inspiring five-minute talks
  • 16.00-16.50 Live dissections
  • 17.00- 18.00 Living in an extreme world: should we stay or should we go?

An Puball Gaeilge

  • 11.30-11.35 Imbolc
  • 11.35-11.5 Brian Flemming
  • 11.50-12.10 Ainle Ó Cairealáin
  • 12.10- 12.30 Anna Ní Bhroin
  • 12.30-13.00 Eoghan Mac Cormaic
  • 13.00-14 .00 Faoistín Fíbín
  • 14.00-15.00 Seán + Niall
  • 15.00-16.00 Brian Flemming
  • 16.00-7.00 Gasúir Gainimh
  • 17.00-18.00 Gaeilgáirí 17.00
  • 18.00- 18.05 Cabaret Craiceáilte
  • 18.05-18.50 Bonny Men
  • 18.50-19.20 Dominic Mac Giolla Bhríde
  • 19.20-19.30 Filí
  • 19.30-20.30 Polca 420.30-22.30 Super Céilí

SUNDAY

Leviathan

  • 18.20-19.20 Paddy Cullivan
  • 17.00-18.00 FACTION: Political Debate
  • 15.55-16.50 Illuminate!
  • 15.00-15.50 The Gospel According to Blindboy Boatclub
  • 13.50-14.50 History Ireland Hedge School
  • 12.45-13.45 Miriam and Al’s Sunday Brunch
  • 11.00-12.30 Salon du Chat

The Word

  • 11.00-12.00 Rail Theatre
  • 12.00-13.00 Amusings
  • 13.00-14 .00 Criminal Minds
  • 14.00-15 .00 Poetry And Words
  • 15.00-16.00 Cuirt Festival Slam
  • 16.00-17.00 Irish American Writers And Artists New York Literary Salon
  • 17.00-18.00 Storymap
  • 18.00-18.30 Slam Jam. With Marty Mulligan And The Word Band
  • 18.30-19.00 Crow Black Chicken
  • 19.00-19.45 The Outerclass. Uk Hip Hop
  • 19.50-20.30 Mango And Mathman
  • 20.30-21.00 Cian Finn
  • 21.00-22.00 Cronin And Special Guests
  • 22.00-23.00 Skas Good Gravy

Theatre Stage

  • 12.30-13.30 Brownbread MixTape’s The Definitive View
  • 14.00-15.00 Clare Dunne’s Sure Look It, Fuck It
  • 15.30.16.30 Paul Currie’s FFFFFFFMILK!

Science Gallery

  • 12.00-14.30 Coder Dojo
  • 15.00- 15.50 Science Gallery Presents: The Science of Sinéad
  • 16.00-16.50 FUTURE WORLD: Where Art Meets Science
  • 17.00- 18.00 Eight Easy Pieces

THEATRE OF FOOD

Friday

Main Stage

  • 17.00-17.30 Andrew Rudd Romantic Dinner For Two
  • 17.30-18.00 Dearbhla Reynolds & April Danann Fermenting Goddesses
  • 18.00-18.30 The Ardkeen Food Show With Colin And Kevin Jephson & Michael Quinn

Fringe

  • 16.30-17.00 Welcome To The Fringe, Cocktails & Canapes With Austin Byrne From Balfes       In The Westbury Hotel
  • 17.00-17.30 Sample Some Oysters With Niall Sabongi Of Klaw And Poké
  • 17.45-18.30 Love It To The Bone With Takashi Miyazaki
  • 18.30-19.30 Tutored Wine Tasting With Beverley Matthews

Saturday

Main Stage

  • 12.30-13.00 Oisin Davis Hangover Causes & Cures From Around The World.
  • 13.00-13.30 Aileen Cox Blundell Baby-Led Feeding
  • 13.40-14.10 Gulp 3.0 The Food Quiz With Jonathan Mccrea & Ivan Varian
  • 14.20-14.50 Susan Steele Vitamin Sea
  • 15.00-15.35 The Happy Pear
  • 15.40-16.15 Ralphe Rolle Soul Cookie
  • 16.15-16.45 Eat Yourself Fit With Rosanna Davison
  • 16.50-17.20 Classic Bacardi Cocktails With Alan Kavanagh
  • 17.20-18.00 Rory’s Food With Rory O’connell
  • 18.00-18.35 Food Sustainability With Fintan O’toole, Jp Mcmahon, Susan Steele, Rory O’connell & John Mckenna
  • 18.40-19.15 Natural Wine With Pascal Rossignol & Colm Mccan

Fringe

  • 13.00-13.45 Irish Coffee With Paul Mckenna, Adam Mcmahon And Slane Whiskey
  • 14.00-14.15 Slane Whiskey, History & Tasting
  • 14.30-15.00 Curing Salmon The Scandi Way With Birgitta Curtin
  • 15.15-15.30 Hennessy History & Tasting
  • 16.00-16.15 Glenmmorangie Tasting
  • 16.30-16.45 Signature Slane Drinks
  • 17.15-17.45 Signature Hennessy Side Car
  • 18.00-18.30 April Danann Shares The Secret Of Wild Fermentation, Apple Cider Vinegar & Gut Health
  • 18.45-19.00 Slane Whiskey History & Tastings

Sunday

Main Stage

  • 12.30-13.00 Toast & Marmalade Martinis With Eleanor Walsh & Paul Lane From The Doyle Collection.
  • 13.00-13.30 Small Plates With Ed Cooney From The Merrion Hotel
  • 13.30-14.00 Indian Street Food With Gautham Iyer
  • 14.00-15.00 Fake Food News
  • Insta Win Or Insta Bin With Ali Dunworth & Hilary O’Hagan-Brennan; How Is Food Reported? With Niall Toner, Followed By Debate With Suzanne Campbell, Dee Laffan & Gary O’Hanlon
  • 14.05-15.00 Finn’s World With Finn Ní Fhaoláin
  • 15.30-16.00 Recipes For A Nervous Breakdown With Sophie White
  • 16.10-16.40 Talking Food With Audrey Mcdonald, Jess Murphy, Maggie Roche & Darina Allen
  • 16.40-17.10 Assassination Custard With Gaillot & Grey
  • 17.30-18.00 Questions & Answers On Wine With Leslie Williams
  • 18.00-18.25 Classic Bacardi Cocktails With Alan Kavanagh
  • 18.25-19.00 #Jam With Ralph Rolle & The Theatre Collective

Fringe

  • 12.30-13.30 Playdough Pizza For Families And Children – Cooked In The Onsite Pizza Oven
  • 13.30-14.00 Food Animals And Mexican Flower Workshops For Families And Children
  • 14.30-15.00 24hrs Eating At Electric Picnic – And What Craft Drinks To Pair Seaneen Sullivan
  • 15.00-15.15 Signature Hennessy Side Car
  • 15.30-15.45 Signature Slane Drinks
  • 15.45-16.00 Learn The Secrets Of Sourdough With Scéal Bakery
  • 16.15-16.30 Slane Whiskey History & Tastings
  • 17.00-17.30 Masterclass With Kevin Thornton
  • 17.30-17.45 Hennessy History & Tasting
No more articles

We use cookies to monitor usage on our site. Your information will never be shared! read more

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close